Work Pressure : 2000PSI, 3000PSI , 5000PSI , 10000PSI , 15000PSI , 20000 PSI
API 6A Weld Neck Flanges are pipe flanges attach by welding the pipes to the neck of the flanges. They are divided into necked flat welding flanges and necked butt welding flanges.
1. Robust in construction;
2. Longer functional life;
3. Corrosion resistant;
Size: 1-13/16" - 26-3/4"
Working Pressure: 2000PSI, 3000PSI, 5000PSI, 10000PSI, 15000PSI, 20000 PSI
Material: AISI 4130(forged)/ SUS316/Inconel 625
Face: FF, RF, RTJ
Connection: bolted or studded
Temp Class: L-U
Material Class: BB, CC, DD, EE, FF
Product Specification Level: PSL1, PSL2, PSL3, PSL4
Performance Requirement: PR1, PR2
Standards: API 6A, NACE MR0175, ISO 9001, ISO14001, ANSI
100% tested before delivery.
Express, truck , train , air , sea , or customized according to customer requirements.
One-stop drilling equipment supply;
More than 10 years of experience in drilling equipment supply;
More than 10 people engaged in export business;
More than 40 partner countries and regions;
More than 200 customers having close cooperative relationships;
More than 250+ partner factories as suppliers.
API 6A Oil 3000 Psi To 10000psi Forging Alloy Steel Weld Neck Flange For Pipe Industry Images |